JAK ZROBIĆ TERRARIUM?

JAK ZROBIĆ TERRARIUM?

2 lipca 2021 Wyłączono przez admin

Chcesz wiedzieć, jak zrobić terrarium ? Trafiłeś we właściwe miejsce!

Terraria to świetny sposób na urozmaicenie domu, zwłaszcza jeśli mieszkasz na małej przestrzeni, chcesz rozjaśnić półkę lub ciemny kąt, albo nie masz ogrodu.

Terraria są nie tylko łatwe w utrzymaniu (w przeciwieństwie do niektórych roślin domowych ), ale są również niesamowicie zabawne i łatwe do samodzielnego wykonania. Możesz nawet zrobić terrarium poniżej po południu i dać je w prezencie.

Chcesz spróbować terrarium? Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o terrariach i poprosiliśmy ekspertów , aby podzielili się najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi tworzenia i konserwacji pięknego terrarium świątecznego DIY.

Czym jest terrarium? A jak działają terraria?

Terraria to w zasadzie mini ogrody stołowe lub mini szklarnie umieszczone w przezroczystym szkle i wypełnione roślinami kochającymi wilgoć.

Terraria zostały wynalezione przypadkowo przez fizyka w czasach wiktoriańskich. Badał mole, kiedy odkrył, że zamknięte szklane pojemniki zapewniają odpowiednią wilgotność do wzrostu i rozkwitu paproci tropikalnych, przy niewielkim zamieszaniu ze strony ogrodników.

Dzieje się tak dlatego, że rośliny i gleba w zamkniętych terrariach tworzą własny ekosystem uwalniając parę wodną. Gromadzi się on na ścianach i spływa w dół, zapewniając roślinom i glebie niezbędną wilgoć.

Nowoczesne terraria często mają wystarczająco duże otwory, aby ich właściciele mogli zająć się roślinami w środku. Zawierają mieszankę ziemi doniczkowej i małych kamieni lub żwiru.

Jakie rośliny najlepiej nadają się do terrariów?

Tradycyjne zamknięte terraria lub terraria z pokrywką są dobre dla roślin, które potrzebują wilgotnych warunków przypominających lasy deszczowe, takich jak paprocie, mchy i rośliny drzewiaste, takie jak bluszcz.

Nowoczesne terraria zapewniają suchsze warunki i dostęp do powietrza, więc działają na kaktusy, sukulenty i rośliny powietrzne.

Niezależnie od tego, czy chcesz zrobić terrarium zamknięte czy otwarte, musisz użyć roślin, które są wystarczająco małe, aby pomieścić szklany pojemnik. Nie chcesz niczego, co zarośnie, lub ciasnego pojemnika zbyt dużą ilością roślin.

Jakie pojemniki są najlepsze do terrariów?

Tradycyjne terraria są wykonane z zamkniętych szklanych butelek lub specjalnej skrzynki terrarium z zanurzonym otworem.

Możesz także zrobić swój własny pojemnik do terrarium z akwarium, miski na ryby lub szklanego wazonu. W samouczku z poniżej, terrarium jest wykonane z przerobionej latarni.

Będziesz potrzebować:

  • Pusta latarnia lub inne szklane naczynie (to na zdjęciu pochodzi od Zgredka)
  • Wybór mini sukulentów
  • Mech lub kamyczki ozdobne
  • Drobny żwir lub żwir
  • Kompost odpowiedni dla kaktusów i sukulentów
  • Ręczna kielnia i mała konewka
  • Dekoracje sezonowe
  • Zasilana bateryjnie wróżka lub mikroświatła