Jak ocienić taras – z dachem na stałe lub sezonowym

Jak ocienić taras – z dachem na stałe lub sezonowym

5 marca 2023 Wyłączono przez admin

Każdy, kto ma dom jednorodzinny, łatwo może potwierdzić, iż tarasowi powierza się funkcję letniego salonu. Zatem warto go zorganizować w taki sposób, żeby okazał się funkcjonalny, wygodny oraz zachęcał do odpoczynku na łonie natury. Od wiosny do jesieni warto zamontować zadaszenie, które pozwoli korzystać ze świeżego powietrza niezależnie od kaprysów aury w każdych okolicznościach.

Co jest ważne przy planowaniu zadaszenia?

Optymalnie, jeżeli taras posiada do 10 m kw. metrażu i orientuje się na południe lub południowy zachód. Wokół domu, może także być kilka tarasów, gdzie promienie słoneczne padają o każdej porze dnia z inną intensywnością. Północna strona zapewnia zacienienie, mimo że mało kto uwielbia siedzieć w nim przez cały czas. Warto także postarać się, by taras nie sąsiadował z ulicą czy zabudowaniami gospodarczymi, co zagwarantuje sympatyczny relaks w bliskości natury. Tarasy, które niemal non stop są nasłonecznione, zaleca się umieszczać w cieniu. Takie postępowanie powoduje, że można miło spędzić na nich czas oraz zmniejsza przegrzewanie się wnętrz w budynku.

Stacjonarne zadaszenia tarasu – co trzeba wiedzieć na ich temat?

Projektując trzeba postawić na zgodę strony estetycznej i praktycznej. Powinno się wkomponować tę część tarasu w styl budynku i jednocześnie wpuścić go w otoczenie. Drewniane i metalowe materiały nie powinny kłócić się ze stylem domu i wprowadzać żadnych nieścisłości. Niezależnie, czy jest to pergola tarasowa, czy inny typ pokrycia, nie powinno dominować, ma zdecydowanie być dopełnieniem całości budowli.

Stałe i sezonowe formy zadaszenia tarasu

Współcześnie wśród propozycji znajdziemy sporo pomysłów dających możliwość stworzyć okresowe, jak i stałe zadaszenie tarasu. Można wybrać pomysły budżetowe – np. markizy, żagle czy parasole, które z łatwością posłużą przez wiele lat. Jednakże wciąż większość osób zamawia stałe osłony, przytwierdzane do ścian, jak pergola tarasowa. Dach wykonuje się z części zasłaniających lub przezroczystych. Na stałej konstrukcji da się zastosować zadaszenie składane, najczęściej wykonane z brezentu lub innych tkanin. Warto je zastosować, gdy właścicielowi chodzi o doświetlenie pomieszczenia.